Har du en baggrund indenfor IT og flair for økonomi og regnskab? – Og har du lyst til at levere komplekse it-løsninger i et miljø med højt til loftet og kort vej til beslutningerne?
Så kan du meget vel være vores nye kollega!
Om at arbejde sammen med os
Som IT-konsulent med flair for økonomi vil du være med til at levere komplekse it-løsninger baseret på Microsoft Dynamics Business Central. Da vi leverer løsninger baseret på Microsoft Dynamics 365 CE, vil du få erfaringer med og have mulighed for at både at arbejde med Microsoft Dynamics CRM og Business Central.
Din opgave vil være at udvikle og implementerer løsninger i Microsoft Dynamics Business Central. Løsninger med tekniske integrationer imod andre løsninger herunder Microsoft Dynamics CRM. Dine opgaver vil derfor være varierende og dække alt fra analyse af løsninger sammen med kunden til design, udvikling, implementering og test.
Du vil ikke blot have rollen som konsulent – du skal også have lyst til at tage projektlederrollen og sørger for at projektet kommer i mål til tiden, kvaliteten og budgettet. Da kommunikation og samarbejde er vigtigt for et succesfuldt projekt, vil du som konsulent sidde ude hos kunden.
Business Central hjælper med at optimerer økonomistyringen og de kritiske forretningsprocessorer. Brugen af Business Central hjælper derved med at digitaliserer arbejdsgange på tværs af forretningen. Kender du ikke til Business Central i forvejen så sørger vi naturligvis for at glæde dig på til opgaven.
Vi vægter det social højt
Vi tror på, at det skal være sjovt at gå på arbejde. Vi har derfor en socialt funderet kultur, hvor der lægges vægt på sociale arrangementer og på at skabe et stærkt fællesskab. Om vi mødes til en af vores hyppige fejringer af succeser, en fredagsbar eller en tur i Escape Room så er humøret altid højt.
Vores årlig strategitur er altid et af årets højdepunkter ligesom den traditionelle julefrokost og sommerfesten, hvor din bedre halvdel også er inviteret, er en fast del af programmet.
Vi er ambitiøse, sjove og ansvarsfulde
Det ville derfor være perfekt hvis vores nye kollega også er ambitiøs og ansvarsfuld. Du skal have en proaktiv tilgang til opgaverne, og kunne lide at arbejde med både udviklingsopgaver og have direkte kundekontakt.
Hvem er du så?
Som person er du ambitiøs, udadvendt og kan lide at rådgive kunder. Du er ansvarsfuld, proaktiv, socialt anlagt og har humor.
Du har flair for økonomi og regnskab og kunne tænke dig at arbejder som konsulent.
Du er enten nyuddannet eller har et par års erfaring indenfor softwareudvikling. Du har lyst til at køre egne projekter indenfor 1 – 2 år.
Du har derfor følgende faglige kvalifikationer
Har en relevant bachelor- eller kandidatgrad indenfor IT, Økonomi og/eller Matematik
Der er en fordel hvis du har kendskab til en eller flere af disse programmeringssprog; C#, AL, C/AL og eller JavaScript
Du enten kender til best practice ifht. tilpasning og udvikling af Microsoft Dynamics Business Central platformen eller du har via din uddannelse forståelse for regnskabsopsætning og har lyst til at lære BC-platformen at kende
Har lyst til at udvikle konsulent og projektleder-genet
Brænder for at levere høj kvalitet og for at have kundekontakt
Er 100% flydende i tale og skrift på dansk
Lyder stillingen som IT-konsulent interessant? Så vil vi se frem til at høre fra dig.
Vi afholder samtaler løbende, og vil tage opslaget ned når stillingen er besat.
#LI-DNI #LI-ONSITE #LI-SG