Cenvation har udviklet et produkt til Skype for Business, så brugeren får præsenteret stamdata på personer i Microsoft Dynamics CRM, når der modtages et opkald. Brugen minimerer derfor den daglige håndtering og arbejdsgang ved opslag på personer.

Cenvations Skype for Business Link laver automatisk opslag på f.eks. mobil- eller fastnetnummer ind i Microsoft Dynamics CRM, når der modtages et opkald. Telefonnummeret matches i Microsoft Dynamics CRM, og stamdatakortet for personen åbnes automatisk. Findes telefonnummeret ikke i Microsoft Dynamics CRM, kan produktet konfigureres til at åbne et søgevindue, således at man kan spørge til f.eks. medlemsnummer, cpr eller navn, og derefter fortage en almindelig søgning efter personen. Derudover er det muligt, at konfigurere produktet til at vise en specifik formular for personen, når opkaldet modtages. Produktet indeholder ligeledes en statusindikation på seneste opkald i procesbaren, således at det er muligt, at se om telefonnummeret er fundet ved seneste opkald, eller om opkaldet stadig afventes.

Fordele ved Skype for Business til CRM 

  • Mindre daglig håndtering og arbejdsgang ved opslag på personer
  • Sammenspil med Microsoft Dynamics CRM, der giver mulighed for opslag blandt telefonnumre
  • Ingen yderligere licenser

Du kan læse mere om produktet i dette produktark: Skype For Business Link

Har du lyst til at høre mere om produktet og dets muligheder, er du meget velkommen til at kontakte os.

Få den bedste skræddersyede løsning

Gør som mange af landets største organisationer – kontakt os. Vi sidder klar til at designe og producere jeres kommende ERP system. Vi har siden 2013 inspireret organisationer med deres Microsoft Dynamics løsninger.

Kontakt Cenvation